Tüm Sorularınız için0216 634 35 38

Hoşgeldiniz. Bugün

Otobüs Ehliyeti

Ana Sayfa » Genel » Otobüs Ehliyeti

Otobüs ehliyeti almak isteyenleri bilgilendirme adına öncelikle Otobüs nedir ? sorusunun cevabıyla başlamak gerekir. Trafik kanunu ve Mtsk yönetmeliğine göre otobüs : “Yapısı itibarıyla sürücü yerinden başka sekizden fazla oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş taşıt” olarak tanımlanmıştır.

Genel olarak otobüs olarak tanımlansada 8  den fazla 17 den az sayıda sürücü hariç yolcu taşıyan taşıt minibüs olarak sınıflandırılır. Minibüs ve Otobüs kullanmak için ayrı ehliyet tipleri tanımlanmıştır. Otobüs sürücü belgesi D , minibüs sürücü belgesi ise D1 olarak adlandırılmaktadır.D sınıfı otobüs sürücü belgesi aldığınızda minibüste kullanabilirsiniz.

** Otobüs sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayı nasıl bir süreçten geçer ?

Öncelikle otobüs sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayının B sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. B sınıfı ehliyeti almadan D1 minibüs veya D sınıfı otobüs sürücü belgesi alınamamaktadır. B sınıfı ehliyeti alındıktan sonra D sınıfı otobüs ehliyetine fark yapmak isteyen sürücü adayı evraklarını tamamlayarak Göksu Sürücü Kursuna başvurur ve uygun bir gruba alınır. Sürücü adayı sürücü kursumuza ait otobüs ile verilen direksiyon eğitiminin ardından kursumuzun bağlı bulunduğu ilçenin Milli Eğitim Bakanlığı İlçe Müdürlüğü yetkililerinin gözetiminde direksiyon sınavına katılır.Sınavda başarılı olunması durumunda sertifkanız kursumuz tarafından hazırlanıp tarafınıza teslim edilir. Sertifikanızı ilgili kuruma götürerek ehliyete çevirebilirsiniz.

** Otobüs Sürücü Belgesi Sınavı Zormu ?

Otobüs Sürücü belgesi sınavı direksiyon eğitimlerine katılıp otobüsümüzü daha önce kullanmış olacağınız için oldukça kolay olacaktır.İşinin ehli direksiyon eğitimcilerimiz sizi sınava hazırlayacaktır.

** Otobüs ehliyeti almak için yaş şartı nedir ?

D1 sınıfı minibüs ehliyeti almak için 21 , D sınıfı otobüs ehliyeti almak içinse 24 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.

** Otobüs sürücü belgesi almak için gerekli belgeler nelerdir ?

Otobüs sürücü belgesi almak için gerekli evraklar listesi için lütfen tıklayınız.

** Otobüs Sürücü Belgesi almak için gerekli şartlar nelerdir ?

Otobüs sürücü belgesi almak için gerekli şartlar sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Gerekli şartlar için tıklayınız.

** Otobüs direksiyon dersleri ne zaman düzenlenir ?

Direksiyon derslerimizi sürücü kursumuza ait eğitim araçlarımızla size uygun zamanlarda randevu usulüyle düzenlemekteyiz. Direksiyon derslerimizi tamamlayan sürücü adayları hem direksiyon sınavında hemde trafikte başarılı bir şekilde otobüs kullanabilecek tecrübeye ulaşmaktadır.

** Ehliyet almak için ne gibi ücretler ödeyeceğim ?

B sınıfı ehliyete sahipseniz B den D ye fark kurs ücreti , direksiyon sınav harcı , ehliyete hak kazandıktan sonra D sınıfı ehliyet harcı ve ehliyet kart ücreti ödemeniz gerekmektedir. Otobüs ehliyeti fiyatı sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

03 Mayıs 2016

İlgili Terimler :